КСТ Машина за ласерско-ласерско сечење
1. Увођење процеса
Ласерско сечење је бесконтактни процес са великом густином енергије и добром контролом. Фокусира ласерски зрак на тачку са минималним пречником мањим од 0,1 мм, чинећи густину снаге у фокусу већом од 107В-108В/ψ 2. Озрачени материјал се брзо загрева до температуре испаравања и испарава да би се формирала мала рупа. Када се сноп креће линеарно у односу на материјал, мала рупа се континуирано обликује у прорез ширине око 0,1 мм. Приликом сечења додати помоћни гас погодан за материјал који се сече да би се убрзало топљење материјала, отпухала шљака или заштитио рез од оксидације.
Многи метални материјали, без обзира на њихову тврдоћу, могу се резати ласером без деформације. Већина органских и неорганских материјала може се сећи ласером. Међу најчешће коришћеним инжењерским материјалима, поред бакра, угљеничног челика, нерђајућег челика, легираног челика, алуминијума и легура алуминијума, титанијума и легура титанијума, већина легура никла може се ласерски резати.
2、 Предности ласерског сечења.
● Прорез је најужи, зона утицаја топлоте је најмања, локална деформација радног предмета је минимална и нема механичке деформације.
● То је бесконтактна обрада са добром контролом. Нема хабања алата, било који тврди материјал (укључујући и неметал) се може сећи.
● Широка прилагодљивост и флексибилност, лака аутоматизација, неограничена способност профилисања и сечења.
У поређењу са традиционалним методама резања плоча, ласерско сечење има очигледне предности. Велика брзина сечења и висока ефикасност производње. Добар квалитет сечења, уски рез. Добра прилагодљивост материјала, без хабања алата. И једноставни и сложени делови могу се прецизно и брзо обликовати ласерским резањем. Висок степен аутоматизације, једноставан рад, низак интензитет рада и без загађења. Ниска цена производње и добре економске користи. Ефективни животни циклус ове технологије је дуг.
У поређењу са конвенционалним методама обраде, ласерско сечење такође има очигледне предности. У методи термичког резања, ни сечење које је запаљиво кисеоником (као што је ацетилен) нити сечење плазмом не могу концентрисати енергију на малој површини као што је ласерски сноп, што резултира широком површином резања, великом површином захваћеном топлотом и очигледном деформацијом радног предмета. Опрема за сечење запаљивом кисеоником има малу запремину и ниска улагања. Може да сече челичну плочу дебљине 1 метар. То је веома флексибилан алат за сечење, који се углавном користи за сечење челика са ниским садржајем угљеника. Међутим, због своје велике зоне утицаја топлоте и мале брзине резања, рез представља озбиљне назубљене и назубљене. Због тога се ретко користи за сечење материјала дебљине мање од 20 мм и који захтевају прецизне димензије. Брзина сечења плазмом је слична оној код ласерског сечења, која је знатно већа од брзине сечења ацетиленским пламеном. Међутим, његова енергија резања је мала, врх резне ивице је округао, а резна ивица је очигледно таласаста. Током рада, такође је неопходно спречити да ултраљубичасти зраци које ствара лук оштети оператера.
У поређењу са ласерским резањем, плазма сечење је нешто боље јер је погодније за сечење дебљих челичних плоча и легура алуминијума са високом рефлексијом зрака. Међутим, ласер може да сече неметале, док друге методе термичког сечења не могу. У процесу механичког штанцања, коришћење штанцања за производњу великих количина делова има предности ниске цене и кратког производног циклуса, али је овај метод тешко прилагодити променама у дизајну, специјалној опреми, дугом производном циклусу и високим трошковима. За мала и средња предузећа, предности ласерског сечења ће се у потпуности показати. Ласерско сечење погодује блиском распореду и угнежђењу радних комада, што штеди више материјала од штанцања, што захтева више материјала око сваког радног комада. За велике и сложене делове који се морају пробушити у деловима, за пробијање је неопходан пробој, што доводи до много малих резних ивица у облику шкољке на резању, што резултира великим бројем остатака. За танак метал је усвојено тестерисање, а његова брзина резања је много спорија од ласерског резања. Поред тога, као флексибилан алат за безконтактно профилисање, ласер може да сече са било које тачке на материјалу у било ком смеру, што је изван обима тестерисања. Електрично сечење варницом или жицом користи се за фину обраду тврдих материјала. Иако је рез релативно раван, брзина резања је неколико редова величине спорија од ласерског сечења. Иако сечење водом може да исече многе неметалне материјале, његов радни трошак је релативно висок.