Технологија ласерског обележавања, технологија ласерског сечења и технологија ласерског заваривања су три главна поља примене ласерске технологије у Кини
Технологија ласерског обележавања
Технологија ласерског обележавања је једна од највећих области примене ласерске обраде. Ласерско обележавање је метода обележавања која користи ласер високе густине енергије да локално озрачи радни предмет, испари површински материјал или произведе хемијску реакцију промене боје, остављајући тако трајни траг. Ласерско обележавање може да штампа све врсте знакова, симбола и шара, а величина знакова варира од милиметра до микрометра, што има посебан значај за борбу против фалсификовања производа. Фокусирани ултра-фини ласерски сноп је попут ножа, који може уклонити површински материјал објекта тачку по тачку. Његова прогресивност лежи у бесконтактној обради у процесу обележавања, која неће произвести механичко истискивање или механичко напрезање, тако да неће оштетити обрађени предмет. Због мале величине, мале зоне захваћене топлотом и фине обраде фокусираног ласера, неки процеси који се не могу реализовати традиционалним методама могу се завршити.
„Алат“ који се користи у ласерској обради је тачка фокуса, која не захтева додатну опрему и материјале. Све док ласер може нормално да ради, може се континуирано обрађивати дуго времена. Брзина ласерске обраде је велика, а цена ниска. Ласерска обрада се аутоматски контролише рачунаром и није потребна ручна интервенција у процесу производње.
Коју врсту информација ласер може да означи само је у вези са садржајем дизајна у рачунару. Све док се систем за обележавање цртежа дизајниран у рачунару може идентификовати, машина за обележавање може тачно да врати информације о дизајну на одговарајућем носачу. Дакле, функција софтвера заправо у великој мери одређује функцију система.
Технологија ласерског сечења
Технологија ласерског резања се широко користи у обради металних и неметалних материјала, што може у великој мери скратити време обраде, смањити трошкове обраде и побољшати квалитет радног предмета. Савремени ласер је постао "оштар мач" за "сечење гвожђа као блата" у машти људи. Узмимо ЦО2 машину за ласерско сечење наше компаније као пример, цео систем се састоји од контролног система, система покрета, оптичког система, система за хлађење водом, система за заштиту од дима и дувања ваздуха, итд. Усвојен је најнапреднији режим нумеричке контроле да се реализује вишеосна веза и ласерско сечење независно од брзине енергије. Истовремено, подржани су ДКСП, ПЛТ, ЦНЦ и други графички формати како би се побољшала способност приказивања и обраде графике интерфејса. Увезени серво мотор и структура шине за пренос са супериорним перформансама су усвојени да би се постигла добра тачност кретања при великој брзини.
Ласерско сечење се реализује применом енергије велике густине снаге генерисане ласерским фокусирањем. Под контролом рачунара, ласер се празни кроз импулс, чиме се производи контролисани понављајући високофреквентни импулсни ласер, формирајући сноп са одређеном фреквенцијом и одређеном ширином импулса. Пулсни ласерски сноп се преноси и рефлектује кроз оптичку путању и фокусира се на површину обрађеног објекта да би се формирала сићушна светлосна тачка високе густине. Фокус се налази у близини обрађене површине, а обрађени материјал се топи или испарава на тренутно високој температури. Сваки високоенергетски ласерски импулс ће тренутно прскати малу рупу на површини објекта. Под контролом рачунара, глава за ласерску обраду и обрађени материјал се непрекидно крећу у односу један према другом према унапред нацртаној фигури, тако да обрађују објекат. Жељени облик. Током сечења, проток гаса коаксијалан са снопом се распршује из главе за сечење, а растопљени или испарени материјал се издувава са дна реза (напомена: ако дувани гас реагује са материјалом који треба да се сече, реакција ће обезбеђују додатну енергију потребну за сечење.Проток гаса такође има функцију хлађења површине сечења, смањивања топлотног утицаја и обезбеђивања да фокусно сочиво није контаминирано). У поређењу са традиционалним методама обраде плоча, ласерско сечење има карактеристике високог квалитета сечења (уска ширина реза, мала зона под утицајем топлоте, глатко сечење), брзу брзину сечења, велику флексибилност (може сећи било који облик по жељи), широк спектар материјала, итд.прилагодљивост и друге предности.
Технологија ласерског заваривања
Ласерско заваривање је један од важних аспеката примене технологије ласерске обраде материјала. Процес заваривања је типа топлотне проводљивости, односно површина радног предмета се загрева ласерским зрачењем, а површинска топлота се преноси на унутрашњу дифузију путем преноса топлоте. Контролом ширине, енергије, вршне снаге и фреквенције понављања ласерског импулса, радни комад се топи да би се формирао специфичан растопљени базен. Због својих јединствених предности, успешно се примењује код заваривања малих делова. Појава ЦО2 и ИАГ ласера велике снаге отворила је ново поље ласерског заваривања. Заваривање дубоким продирањем засновано на ефекту кључаонице је реализовано и све више се користи у машинству, аутомобилској индустрији, сектору челика и другим индустријским секторима.
У поређењу са другим технологијама заваривања, главне предности ласерског заваривања су: велика брзина, велика дубина и мала деформација. Може се заваривати на нормалној температури или под посебним условима, а инсталација опреме за заваривање је једноставна. На пример, када ласер прође кроз електромагнетно поље, сноп се неће скретати. Ласер се може заварити у ваздуху и неким гасним окружењима, а може се заварити кроз стакло или материјале провидне за зрак. Након ласерског фокусирања, густина снаге је висока. Приликом заваривања уређаја велике снаге, однос страница може да достигне 5:1, а максимум 10:1. Може да завари ватросталне материјале као што су титан и кварц, као и хетерогене материјале, са добрим ефектом. На пример, бакар и тантал, два материјала са потпуно различитим својствима, имају стопу квалификације од скоро 100%. Могуће је и микро заваривање. Након што је ласерски зрак фокусиран, може се добити врло мала тачка која се може прецизно позиционирати. Може се применити на монтажу и заваривање малих делова у великој аутоматској производњи као што су кабл за интегрисано коло, опруге за сат, електронски пиштољ са фото цеви, итд. Ласерско заваривање не само да има високу производну ефикасност и високу ефикасност, већ има и малу зона захваћена топлотом и без загађења до тачке заваривања, што у великој мери побољшава квалитет заваривања. Може да завари делове које је тешко контактирати и остварити бесконтактно заваривање на велике удаљености, које има велику флексибилност. Примена технологије преноса оптичких влакана у ИАГ ласерској технологији учинила је да се технологија ласерског заваривања шири и примењује. Ласерски зрак се лако може поделити према времену и простору, а може се обрадити истовремено и на више станица, обезбеђујући услове за прецизније заваривање.